[Balkan Tour 2014] Bośnia i Hercegowina – pomoc dla powodzian

Powódź, która nawiedziła Bośnię i Hercegowinę w maju 2014r. była największą od 120 lat. Woda zalała ok. 40 proc. powierzchni Bośni i Hercegowiny, czyniąc dotkliwe szkody w rolnictwie (jednym z głównych sektorów tamtejszej gospodarki) i infrastrukturze oraz zmuszając blisko jedną czwartą z 4 mln mieszkańców tego kraju do opuszczenia domów. Ponad 100 tysięcy domów mieszkalnych i innych budynków nie nadaje się już do użycia. Bilans ofiar śmiertelnych to ponad 50 osób. Władze Bośni i Hercegowiny informowały, że odbudowa zniszczonych przez powódź terenów będzie kosztować miliardy euro. Eksperci sugerują też, że zniszczenia mogą być większe od tych z czasów wojny na Bałkanach. I to wszystko w kraju, który kilka miesięcy temu został ogłoszony przez Europejski Urząd Statystyczny EUROSTAT najbiedniejszym i co gorsza, stale ubożejącym, europejskich krajem. PKB Bośni i Hercegowiny wyniósł w badaniach 28% średniej europejskiej. Bośniacy zmuszeni są do życia na granicy ubóstwa z wojenną rentą, emeryturą czy wsparciem socjalnym w wysokości 200 marek, czyli stu euro miesięcznie. I ze świadomością, że pensje najwyższych urzędników państwowych stanowią ich stukrotność.

Powódź w Bośni i Hercegowinie

Bardzo chcieliśmy pomóc osobom, które ucierpiały w wyniku majowej powodzi.

Poprzez Facebooka nawiązaliśmy kontakt z organizacją charytatywną z Banja Luki„Budimo Ljudi”, która „kojarzy” osoby chcące pomóc z osobami potrzebującymi. Dzięki przewodniczącej tej organizacji – Danijeli dotarliśmy z darami do 4-osobowej rodziny, której dom uległ zalaniu podczas powodzi. Był to skromny, parterowy domek – teraz nadaje się tylko do rozbiórki. Obecnie Branko, Tanja i 2 ich dzieci: Andrea i Aleksa mieszka w przyczepie campingowej, którą podarował im (również za pośrednictwem Budimo Ljudi) pewien Austriak.

Pomoc dla Bośni i Hercegowiny - Banja Luka

Pomoc dla Bośni i Hercegowiny - Banja Luka

Pomoc dla Bośni i Hercegowiny - Banja Luka

Pomoc dla Bośni i Hercegowiny - Banja Luka

Po rozpakowaniu samochodu i przekazaniu wszystkich darów, udaliśmy się do jeszcze do 3-letniego chorego Milana- wielbiciela Smurfów i Noddyego.

Milan Saric Banja Luka

Milan Saric Banja Luka

Milan Saric Banja Luka

W tym miejscu chcielibyśmy podziękować naszym rodzinom i wszystkim znajomym, którzy okazali ogromne serce i zaangażowanie w naszą akcję. Dzięki Wam rodzina z Banja Luki dostała najpotrzebniejsze rzeczy – żywność, chemię, ubrania, wyposażenie domu, rzeczy dla dzieci do szkoły, a mały Milan zabawki, książkę i pościel z jego ulubionymi bajkowymi postaciami. Jesteście WIELCY, a my – mamy ogromne szczęście mając takich przyjaciół.

Artykuł o nas:
http://www.budimo-ljudi.com/index.php?option=com_content&view=article&id=266:anna-i-mateusz-prijatelji-iz-poljske&catid=98&Itemid=523

Budimo Ljudi Volontaire

NaszaFotografia to małżeństwo fotografów z Gdańska (Orunia Górna), którzy najlepiej czują się podczas wykonywania zdjęć podczas ślubu / wesela. Osoby zainteresowane fotografią ślubną w Gdańsku, Jędrzejowie zapraszamy do kontaktu.
To Twój fotograf ślubny. Wykonujemy zdjęcia dzieci: na urodzinach, podczas chrztu i innych uroczystości. Wykonujemy sesje narzeczeńskie i ciążowe w Gdańsku (pomorskie), Kielcach i na terenie całej Polski.
zdjęcia ślubne gdańsk || fotografia ślubna gdańsk || fotograf ślubny gdańsk || sesja zdjęciowa gdańsk