[Balkan Tour 2014] Macedonia – Monastyr Jovan Bigorski

Do prawosławnego monastyru Jovan Bigorski skręciliśmy z głównej trasy Debar – Gostivar w prawo (dobrze widoczny drogowskaz). Droga wiodąca w górę wyglądała na dość świeżo wyrementowną. Doprowadza ona do małego parkingu, przy samym wejściu do monastyru. To jeden z największych w Macedonii monastyrów. Stanowi ważne miejsce kultu dla wyznawców prawosławia. Patronem monastyru jest św. Jan Chrzciciel. Przydomek „Bigorski” pochodzi od słowa „bigor” oznaczającego rodzaj wapienia występującego w okolicy.

Więcej informacji oraz zdjęć z naszych podróży możesz zobaczyć na stronie
NaszeBalkany.pl oraz macer projekt randki

Albania – Jovan Bigorski
Klasztor został założony w XIw. przez arcybiskupa Jovana. Po najeździe Turków w XVIw. ocalał jedynie mały kościół. W XVIIIw. klasztor odbudowano, w późniejszych latach tereny wokół monastyru zostały powiększone o cele klasztorne i kolejne zabudowania. Pracowano również nad upiększaniem fresków.

Albania – Jovan Bigorski

Monastyr słynie z jednego z najpiękniejszych na świecie ikonostasów (niestety w środku obowiązuje zakaz fotografowania). W XIXw. wyrzeźbili go w drewnie orzechowym trzej uczniowie miejscowej szkoły snycerskiej. Prace nad nim trwały 8 lat. Przedstawia sceny i postacie biblijne, motywy ze świata zwierzęcego i roślinnego, a także samych mistrzów przy warsztacie snycerskim.

Albania – Jovan Bigorski

Zespół budynków składa się z cerkwi, kostnicy, wieży obronnej, domu klasztornego i domu pielgrzyma.

Albania – Jovan Bigorski

Albania – Jovan Bigorski

Po zakupieniu biletów zarówno kobiety, jak i mężczyźni muszą przybrać odpowiedni strój. Należy mieć zakryte ramiona i kolana. Niezbędne do tego okrycia można wypożyczyć na miejscu.

Albania – Jovan Bigorski

Spod monastyru rozciągają się piękne widoki na okolicę.

Albania – Jovan Bigorski

NaszaFotografia to małżeństwo fotografów z Gdańska (Orunia Górna), którzy najlepiej czują się podczas wykonywania zdjęć podczas ślubu / wesela. Osoby zainteresowane fotografią ślubną w Gdańsku, Jędrzejowie zapraszamy do kontaktu.
To Twój fotograf ślubny. Wykonujemy zdjęcia dzieci: na urodzinach, podczas chrztu i innych uroczystości. Wykonujemy sesje narzeczeńskie i ciążowe w Gdańsku (pomorskie), Kielcach i na terenie całej Polski.
zdjęcia ślubne gdańsk || fotografia ślubna gdańsk || fotograf ślubny gdańsk || sesja zdjęciowa gdańsk