Fotograf Jędrzejów – fotografia ślubna Jędrzejów


Fotografia ślubna Jędrzejów – zapraszamy do zapoznania się z ofertą wykonania zdjęć ślubnych w Jędrzejowie -> oferta w wersji PDF do pobrania tutaj (146KB)

Początki Jędrzejowa sięgają wczesnego średniowiecza. Powstała wówczas osada Brzźnica, należąca w XI i XII w. do rodu Gryfitów, która w XII w. przekształciła się w Andrzejów, a następnie w Jędrzejów. Miasto uzyskało prawa miejskie z rąk Bolesława Wstydliwego w 1271 roku.

Gmina Jędrzejów położona jest w południowej części województwa świętokrzyskiego, na Płaskowyżu Jędrzejowskim, w krainie geograficznej zwanej Ponidziem. Jest jedną z największych gmin regionu. W skład gminy wchodzi 37 sołectw i miasto Jędrzejów liczące ok. 18. tyś. mieszkańców. Najważniejszym zabytkiem miasta jest jest klasztor OO. Cystersów (jest to najstarszy klasztor cysterski w Polsce). Znany jest on powszechnie jako miejsce spoczynku błogosławionego Wincentego Kadłubka, który spędził tutaj ostatnie 5 lat życia (1218-1223). Klasztor słynie też z organów o niepowtarzalnym brzmieniu, które zachowały się prawie całkowicie w swej dawnej postaci.

Rynek w Jędrzejowie (Plac Tadeusza Kościuszki)


Dom Handlowy Piast Jędrzejów

Muzeum Zegarów Słonecznych im. Przypkowskich w Jędrzejowie powstało w wyniku przekazania Państwu kolekcji zegarów słonecznych, przyrządów astronomicznych oraz biblioteki starodruków przez rodzinę Przypkowskich.

Muzem Zegarów Słonecznych 


Pomnik Bohaterów Ziemi Jędrzejowskiej

Widok w stronę ul. Kościelnej od strony Rynku


Sklep odzieżowy Ona i On na ul. 11 Listopada (przy Rynku) – serdecznie polecamy i pozdrawiamy przesympatyczną właścicielkę 🙂

Jak na ciasto lub lody w Jędrzejowie to tylko do Cukierni Galera przy ul. 11 Listoapda

Boczna uliczka niedaleko Centrum


Park przy „Wafelku”

Widok od strony Rynku na ul. Kielecką

Ciekawym zabytkiem jest kościół Świętej Trójcy – gotycki w zrębie, pochodzący z początku XV wieku. W wyniku wielu przekształceń stał się obiektem w którym trudno określić dominatę jednego stylu. Poszczególne epoki pozostawiały w nim wartościowe relikty. Z okresu średniowiecza zachował się XIV-wieczny krucyfiks oraz brązowa chrzcielnica – piękny przykład średniowiecznego ludwisarstwa. Renesansowa polichromia z przełomu XVI i XVII w. zdobi wnętrze kaplicy południowej. Ciekawe są zabytki złotnictwa, m.in. rokokowe cyborium w ołtarzu głównym.

Parafia P.W. Św. Trójcy w Jędrzejowie

W sobotę 30 czerwca 2012r. zostało otwarte kąpielisko w Jędrzejowie. Dotychczas jędrzejowski zalew tylko w nazwie przypominał zbiornik wodny. W rzeczywistości był to staw, w którym woda była tylko sezonowo. Teren wokół natomiast porośnięty był krzewami. Po rewitalizacji to miejsce jest bez wątpienia wizytówką miasta.



I przestrzegać tego! 🙂

Zalew Jędrzejowski 

Można rybki połowić siedząc wygodnie na pomoście

Kąpielisko w Jędrzejowie

Dawna strzelnica

Ważnym momentem w historii miasta, decydującym o jego roli i znaczeniu w regionie, było sprowadzenie tutaj około 1140r. cystersów. Klasztor ufundował biskup wrocławski Janik i jego brat Klemens. Konwent cysterski przybył do Brzeźnicy w Burgundii, z opactwa Morimond. Uroczystej konsekracji kościoła poświęconego Wniebowziętej Najświętszej Maryi Pannie, patronce zakonu cysterskiego, dokonał w 1210 roku biskup krakowski Wincenty Kadłubek. Opatowi Janowi II Jędrzejów zawdzięcza, że z klasztornej osady stał się miastem. W 1475 r. przebudowano klasztor z krużgankami, wprowadzono gotyk (ulubiony styl Ani) do romańskiego kościoła, zbudowano odrębny budynek opatówki z hospicjum. Do prac artystycznych w opactwie zapraszano mistrzów. Pracował tu m.in. Wit Stwosz. Opactwo to jest obecnie także sanktuarium bł. Wincentego Kadłubka (1160- 1223), który zrezygnował z biskupstwa krakowskiego i został cystersem w Jędrzejowie. Po II wojnie światowej zostało odnowione przez mnichów opactwa Szczyrzyc. Opactwo zostało ponownie erygowane w 1989 r. Obecnie znajduje się w klasztorze 20 mnichów.

Do dzisiaj zachowały się jedynie fragmenty murowanej, późnoromańskiej bazyliki w zrębie  z przekształceniami gotyckimi oraz barokowymi. Zasadnicza bryła kościoła klasztornego powstała w epoce baroku. Wnętrze kościoła pełne jest surowej powagi, a przyległy doń północny krużganek klasztorny zdobią barokowe polichromie przedstawiające sceny z życia Wincentego Kadłubka. W zachodnim murze nawy głównej wtopiona częściowo pozostałość kościoła romańskiego sprzed 1140 roku. Dwie barokowe kaplice. Ołtarz główny późnobarokowy, siedem ołtarzy bocznych stiukowych, późnobarokowych.

Jest to najbardziej popularny kościół w Jędrzejowie pod względem liczby zawieranych małżeństw. Niewątpliwie głównym powodem jest urokliwe wnętrze kościoła pięknie prezentujące się na ślubnych fotografiach. Również samo otoczenie kościoła jest idealnym miejscem na plenerowe sesje ślubne – zdjęcia ze ślubu z tego klasztoru są piękną pamiątką.

Klasztor O.O. Cystersów w Jędrzejowie

Klasztor O.O. Cystersów w Jędrzejowie

Dzwonnica przy Klasztorze O.O. Cystersów w Jędrzejowie

Klasztor O.O. Cystersów w Jędrzejowie

Wnętrze klasztora O.O. Cystersów w Jędrzejowie

Z tyłu klasztoru Ojców Cystersów można zobaczyć tablicę pamiątkową na której napisano: W pobliżu Jędrzejowa nocą z 18/19 grudnia 1943r. na placówkę odbiorczą „TOPOLA” dokonany został zrzut lotniczy broni i sprzętu wykonany w operacji „OHIO1” przez załogę bombowca Liberator BZ – 860 – U z 1586 Eskadry Polskich Sił Powietrznych w składzie mjr. naw. Stanisław Król, kpt. pil. Bolesław Korpowski, chor. pil. Stanisław Kłosowski, chor. Józef Chodyra, chor. Henryk Ptasiewicz, st. sierż. Janusz Barcz, sierż. Stanisław Masłoń. Zrzut przyjął oddział żołnierzy z Obwodu Jędrzejów Armii Krajowej pod komendą pr. Jóżefa Kurka „Halnego” przy udziale ppor. Mieczysława Karkowskiego „GRABA”, ppor Mieczysława Maludzińskiego „Walmiecza”, ppor. Hieronima Piaseckiego „ZOLI”. Przyjętą broń i sprzęt ukryto w szkole w Tyńcu pod kiedunkiem sierż. Michała Szewczyka „WRZOSA” dowódcy placówki AK Węgleszyn. Samolot powrócił do bazy Sidi Amor pod Tunisem po 13 godzinach lotu.


Pamiątkowa tablica przy Klasztorze O.O. Cystersów w Jędrzejowie



Dworzec PKP w Jędrzejowie czynny w godzinach 8-16

W stronę Krakowa


Peron przy dworcu PKP Jędrzejów


Ruiny Słodowni w Jędrzejowie

NAOMI – importer tkanin, ul. Reya 1a

ELMAR – opuszczony biurowiec Batory

Dawny Zakład Przemysłu Dziewiarskiego „Rekord”

Browar Jędrzejów – Strzelec

Browar w Jędrzejowie

NaszaFotografia to małżeństwo fotografów z Gdańska (Orunia Górna), którzy najlepiej czują się podczas wykonywania zdjęć podczas ślubu / wesela. Osoby zainteresowane fotografią ślubną w Gdańsku, Jędrzejowie zapraszamy do kontaktu.
To Twój fotograf ślubny. Wykonujemy zdjęcia dzieci: na urodzinach, podczas chrztu i innych uroczystości. Wykonujemy sesje narzeczeńskie i ciążowe w Gdańsku (pomorskie), Kielcach i na terenie całej Polski.
zdjęcia ślubne gdańsk || fotografia ślubna gdańsk || fotograf ślubny gdańsk || sesja zdjęciowa gdańsk