Toruń Bella Skyway Festival 2015


Odbywający się nieprzerwanie od 2009 roku festiwal to unikalne wydarzenie o międzynarodowym charakterze, podkreślające dwa niezaprzeczalne atrybuty Torunia: gotyckie dziedzictwo i silne związki z nauką. Bella Skyway Festival kreuje kulturalną markę miasta i wzbogaca jego ofertę turystyczną. Międzynarodowe korporacje i lokalny biznes od kilku lat współtworzą wyjątkowy festiwal światła, wpisując się w dobre praktyki efektywnej współpracy między sektorem publicznym, biznesem i przedstawicielami kultury i sztuki.

„Bukiet abażurów” – dzieło francuskich artystów światła Tilt na ulicy Szerokiej. Bukiety kilkunastu gigantycznych lamp, niczym bukiety kwiatów w przestrzeni miejskiej — konfrontacja feerii wolno zmieniających się, gorących barw z przestrzenią toruńskiego Starego Miasta, nadająca mu nowy, poetycki wymiar, przywołująca poczucie wewnętrznego spokoju i szczęścia.

Light Paintings – Ocubo – tradycyjne wzory i klasyczne elementy folklorystyczne z pięciu różnych krajów pojawiły się na fasadzie Teatru Wilama Horzycy.

Stratum – grupa Art4Media poruszyła fasadą budynku Collegium Maximum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika mappingiem 3D „Stratum”. Artyści wprowadzili nas w przestrzeń ukazującą warstwowość materii, tajemnic przez nią skrywanych i zaskakujących interakcji zachodzących między równoległymi, odrealnionymi światami. Całości dopełniła autorska ścieżka muzyczna, skomponowana przez Jana Kwapisza.

Sztuczne chmury przypominały nam o tym, jak wiele możemy zaobserwować na niebie, a zaskakujące źródła dźwiękowe odzwierciedlały otaczającą przestrzeń miasta.

Instalacja „Nocni obserwatorzy” Katji Paternoster przybliżyła zjawisko życia dzikich zwierząt w mieście. Artystka przedstawiła je jako serię świetlnych obiektów, którymi starała się zwrócić uwagę na ich tajemniczą obecność.

Conscientia – jak duży jest wszechświat, jak mała jest najmniejsza cząstka budująca nasz świat, czym jest dusza? Pałac Dąmbskich zamienił się w symboliczny świat, który umożliwił bohaterowi animacji oraz widzom podjęcie próby zajrzenia w głąb siebie, swojej podświadomości i esencji swojego istnienia. Alicja Gil oraz Tomasz Skorczyński stworzyli mapping 3D „Conscientia”, dzięki któremu przemierzyliśmy czas i przestrzeń i przedarliśmy się przez senne marzenia.

Universal Spin – monumentalna, kinetyczna rzeźba, uruchamiana siłą wiatru, która generowała dynamiczne światła oraz cienie przy ul. Ciasnej. Jej autor — Alessandro Lupi już nie pierwszy raz gościł w Toruniu. Jak sam mówi, w sztuce ważna jest wrażliwość na to co nas otacza. Stworzone przez niego rzeźby odbiegają od oczywistych rozwiązań i proponują swoje własne prawa fizyczne. Projekt powstał we współpracy z Fablab Genova, we Włoszech.

Twoje dla Ciebie – instalacja interaktywna łącząca elementy instalacji tradycyjnej z dźwiękiem, światłem oraz współczesną technologią (robotyką). „Serce” znajdowało się przy Bramie Mostowej. Była to półkolista czerwona bryła, sterowana przez tętno widza — dźwięk bicia serca. Instalacja poza odsłuchem serca, również była wprowadzona w rytmiczny ruch oraz zsynchronizowana z promieniami świetlnymi. Było to ukazanie jak złożona jest natura — a szczególnie wszystkie żywe organizmy. Uświadamiała nam, że coś tak małego, jak serce, może mieć ogromną siłę, która sprawiła, że żyjemy przez kilkadziesiąt lat. Instalacja ta pozwoliła widzowi bardziej poczuć, zobaczyć i usłyszeć zjawisko, które towarzyszy mu na co dzień.

zdjęcia: NaszaFotografia.pl
tekst: bellaskyway.pl

NaszaFotografia to małżeństwo fotografów z Gdańska (Orunia Górna), którzy najlepiej czują się podczas wykonywania zdjęć podczas ślubu / wesela. Osoby zainteresowane fotografią ślubną w Gdańsku, Jędrzejowie zapraszamy do kontaktu.
To Twój fotograf ślubny. Wykonujemy zdjęcia dzieci: na urodzinach, podczas chrztu i innych uroczystości. Wykonujemy sesje narzeczeńskie i ciążowe w Gdańsku (pomorskie), Kielcach i na terenie całej Polski.
zdjęcia ślubne gdańsk || fotografia ślubna gdańsk || fotograf ślubny gdańsk || sesja zdjęciowa gdańsk