„Trzy dni w Paryżu” – Dzień 3


Luwr to dawna rezydencja królewska leżąca nad prawym brzegiem Sekwany. Dziś znana przede wszystkim jako największy pałac i jedno z najbogatszych muzeów świata. Składa się ono z siedmiu działów: starożytna sztuka Wschodu, Egiptu, Grecji i Rzymu, malarstwo, rzeźba, sztuka dekoracyjna i rysunek. Do najświetniejszych eksponatów należą z pewnością Mona Lisa Leonarda da Vinci, Wenus z Milo czy stela z kodeksem Hammurabiego. Muzeum posiada około 200 tysięcy eksponatów, z których tylko część jest dostępna dla zwiedzających. W 1988 r. prezydent François Mitterand odsłonił nowe wejście do muzeum- piramidę z przezroczystego szkła. Piramida o identycznych proporcjach, jak piramidy w Gizie, umożliwia dostęp do sal muzealnych przez podziemia (polecamy – kolejka do Luwru od strony stacji metra jest zawsze dużo mniejsza). Ciekawostka: muzeum zarobiło ok. 2,5 mln dolarów za udzielenie pozwolenia na kręcenie wewnątrz scen do filmu „Kod Da Vinci”. W „Informacji” warto zaopatrzyć się w mapkę Luwru – na pewno ułatwi to zwiedzanie tego ogromnego kompleksu sal i pokoi.

Francja_Paryz_0941

Francja_Paryz_0872

Francja_Paryz_0931

Francja_Paryz_0943

Francja_Paryz_0945

Francja_Paryz_0983

Katedra Notre Dame to arcydzieło gotyku zachwycające zdobieniami rzeźbionymi w kamieniu. Katedra znana jest między innymi dzięki powieści Wiktora Hugo „Dzwonnik z Notre Dame”. Wzniesiona na jednej z dwóch wysp na Sekwanie zwanej „Ile de France”. Budowę obiektu rozpoczęto w 1163 roku i ukończono 200 lat później.

Francja_Paryz_1148

Francja_Paryz_1210

Francja_Paryz_1238

Francja_Paryz_1256

Ogród Luksemburski to najpopularniejszy ogród w Paryżu zaprojektowany jako oprawa pałacu Luksemburskiego, który jest aktualnie siedzibą senatu. Najbardziej charakterystycznym elementem tego ogrodu jest położony w samy środku ośmioboczny basen.

Francja_Paryz_1280

Łuk Triumfalny (Arc de triomphe) stoi pośrodku ronda imienia Charlesa do Gaulle’a i stanowi zakończenie perspektywy Pól Elizejskich. Rozchodzi się od niego promieniście 12 ulic. Łuk został zbudowany dla uczczenia tych, którzy walczyli i polegli za Francję w czasie wojen rewolucji francuskiej i wojen napoleońskich. Na Łuku wyryto nazwiska 386 oficerów napoleońskich, w tym 7 polskich generałów. Na pamiątkę napoleońskich zwycięstw wyryte są także nazwy pięciu polskich miast. Są to: Gdańsk, Ostrołęka, Pułtusk, Heilsberg – Lidzbark Warmiński i Wrocław.

Francja_Paryz_1095

Pod Łukiem znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza, którego Płomień Pamięci (Flamme du Souvenir) jest symbolicznie rozpalany każdego wieczora oraz niewielkie muzeum poświęcone historii tego obiektu.

Francja_Paryz_1122
Francja_Paryz_1039

Francja_Paryz_1416

Francja_Paryz_1441

NaszaFotografia to małżeństwo fotografów z Gdańska (Orunia Górna), którzy najlepiej czują się podczas wykonywania zdjęć podczas ślubu / wesela. Osoby zainteresowane fotografią ślubną w Gdańsku, Jędrzejowie zapraszamy do kontaktu.
To Twój fotograf ślubny. Wykonujemy zdjęcia dzieci: na urodzinach, podczas chrztu i innych uroczystości. Wykonujemy sesje narzeczeńskie i ciążowe w Gdańsku (pomorskie), Kielcach i na terenie całej Polski.
zdjęcia ślubne gdańsk || fotografia ślubna gdańsk || fotograf ślubny gdańsk || sesja zdjęciowa gdańsk