Butrint to niewielka osada i stanowisko archeologiczne położone na półwyspie w południowej części Albanii. Stanowi ciekawą atrakcję turystyczną, nie tylko dla wielbicieli historii i archeologii. W związku ze splądrowaniem miejscowego muzeum w trakcie niepokojów społecznych w kraju w 1997 roku obiekt został uznany za zagrożony W 2002 roku ustanowiono tu park narodowy. Obecnie znajduje się w 10 najlepszych parków narodowych w Europie wg brytyjskiego dziennika The Guardian -> ostre randki ma byc
Parking w pobliżu wejścia jest bezpłatny, wstęp na teren parku narodowego to koszt 700 leków. Po krótkiej rozmowie z panem sprzedającym bilety cena zmniejszyła się do 500 🙂 Przy wejściu dostępne są broszury z planem parku. Zwiedzanie zajmuje ok. 1,5-2 h.
Według mitologii Butrint mieli założyć uchodźcy z Troi, o czym pisze w 3 księdze „Eneidy” Wergiliusz. Z badań archeologicznych wynika jednak, że początkowo istniała tu osada iliryjska, przekształcona później w kolonię grecką i miasto portowe. W latach późniejszych miasto znalazło się pod panowaniem rzymskim. Było również siedzibą biskupstwa. Okres świetności przypada na rządy Bizancjum. Później przez krótki czas było pod okupacją wenecką. W późnym średniowieczu Wenecjanie opuścili miasto plądrując je i niszcząc. U schyłku średniowiecza zostało opuszczone przez mieszkańców ze względu na powstałe wokół bagna.
Świątyna Asklepiosa – II w. p.n.e.
Ruiny teatru- III w. p.n.e.