Chorwacja – Omiś


Omiš jest malowniczo położony u ujścia rzeki Cetiny. Cetina przedzierając się przez potężne masywy Mosor i Biokovo tworzy głęboki i niezwykle malowniczy kanion.

Więcej informacji oraz zdjęć z naszych podróży możesz zobaczyć na stronie
NaszeBalkany.pl oraz marzena mielczarek randki

Podczas pobytu na Dalmacji mieszkaliśmy kilka kilometrów za Omisiem, więc często tam przyjeżdżaliśmy-czy to na większe zakupy czy na kolację pod znakiem owoców morza. Bezpłatny parking można znaleźć jadąc w górę rzeki Cetiny – za tunelem. W Omisiu znajdziemy mnóstwo straganów, kilka konzumów, biura turystyczne organizujące rafting oraz niezliczoną ilość knajpek.


Twierdza Mirabela lub Peovica jest jednym z ciekawszych zabytków miejscowości Omiš. Stanowi część dziedzictwa kulturowego Chorwacji, które świadczy o burzliwych wydarzeniach z przeszłości. W średniowieczu, kiedy Dalmacja pozostawała pod panowaniem Wenecji, Omiš był siedzibą piratów. Twierdza Mirabela odgrywała znaczącą rolę obronną w okresie średniowiecza. Została wybudowana w stylu romańskim w XIII wieku. Kiedyś to miejsce upodobali sobie piraci. Wykorzystywali twierdzę by pilnować całego przejścia morskiego, które było pod ich kontrolą. Gdy Wenecjanie wysyłali karną ekspedycję, piraci uciekali w głąb rzeki. Mogli bezkarnie łupić weneckie statki i plądrować weneckie włości w Dalmacji. Piraci nie ponosili większej kary do czasu aż zaczęli napadać na statki, które przewoziły krzyżowców do Palestyny. Papież Honoriusz III zdecydował się zorganizować wyprawę przeciwko mieszkańcom Omiša, która doprowadziła do ich upadku. Ostatecznie Omiš został podporządkowany Wenecji. Z twierdzą związana jest również pewna legenda. W 1537 roku podczas ataku Turków, obrońcy Omiš zdezorientowali napastników krzykami i strzałami. Turcy przecenili znacznie liczbę obrońców i uciekli. Dzięki dobrze wybranej pozycji, dźwięki wydobywane na wieży są potęgowane przez echo. Uniemożliwia to usytuowanie źródła dźwięku.Twierdzę warto odwiedzić z jeszcze jednego powodu. Roztacza się stamtąd przepiękny widok na miasto, rzekę Cetinę i wyspę Brač.

Do samej twierdzy trafia się bez problemu. Trasa prowadzi schodami w górę z ulicy Subic, po przechodzi się obok małego kościoła. Dojście na miejsce do Twierdzy Mirabela zajmuje około piętnastu minut. Wejście jest płatne. Bilet dla osoby dorosłej kosztuje 10 kun.
NaszaFotografia to małżeństwo fotografów z Gdańska (Orunia Górna), którzy najlepiej czują się podczas wykonywania zdjęć podczas ślubu / wesela. Osoby zainteresowane fotografią ślubną w Gdańsku, Jędrzejowie zapraszamy do kontaktu.
To Twój fotograf ślubny. Wykonujemy zdjęcia dzieci: na urodzinach, podczas chrztu i innych uroczystości. Wykonujemy sesje narzeczeńskie i ciążowe w Gdańsku (pomorskie), Kielcach i na terenie całej Polski.
zdjęcia ślubne gdańsk || fotografia ślubna gdańsk || fotograf ślubny gdańsk || sesja zdjęciowa gdańsk