CZARNOGÓRA – Cetinje

23 sierpnia 2012r.

Kolejnym miejscem, które odwiedziliśmy tego dnia (po Mauzoleum Piotra II Petrovicza – Niegosza) była stara stolica Czarnogóry – smatrt pagre randkiMiasto leży na płaskowyżu u podnóża mutanty randki. Liczy niecałe 15 tys. mieszkańców. Jest to okolica bogata w zabytki, bardzo ważna historycznie i kulturowo dla mieszkańców Czarnogóry. Między innymi tutaj kształtowała się czarnogórska państwowość (Czarnogórcy uważają się za najstarszy naród na Bałkanach, a swoje państwo datują już na VIII-IX wiek). Są tu pałace, budynki starych ambasad i inne wspaniałe budowle, które są dowodem wielkości dawnej Czarnogóry. Do 1918 r. Cetynia była oficjalną stolicą Czarnogóry. Dopiero wtedy funkcje ośrodka administracyjnego przejęła Podgorica. W mieście znajduje się rezydencja prezydenta Czarnogóry, której uroczyste otwarcie miało miejsce 25 listopada 2005r. W historycznym centrum miasta, w południowym pawilonie Bilardówki można zobaczyć plastyczną mapę Czarnogóry, w skali 1:10 000 (1cm na niej to zaledwie 100 m w terenie). Niestety w dniu w którym byliśmy nie była udostępniona do zwiedzania.

Więcej informacji oraz zdjęć z naszych podróży możesz zobaczyć na stronie
NaszeBalkany.pl oraz www.facebook.com/NaszeBalkany

Vladin Dom

Pierwszym miejscem do którego skierowaliśmy swoje kroki był XV-wieczny Monaster Narodzenia Matki Bożej w CetyniJest to męski klasztor prawosławny. W głównej cerkwi klasztornej pod wezwaniem Narodzenia Matki Bożej przechowywana jest cząstka Krzyża Świętego. W cerkwi monasteru znajdują się groby znaczących postaci z rodu Petroviciów-Njegošów. W północnej części cerkwi, przy ścianie skalnej, jest cela św. Piotra z relikwiami św. Piotra Cetyńskiego (Piotra I Petrovicia-Njegoša). Według tradycji umieszczono tam rękę św. Jana Chrzciciela. Część zabudowań klasztornych mieści obecnie muzeum, którego niestety nie udało nam się zwiedzić.

Crkva na Ćipuru – otoczona częściowo zburzoną kolumnadą. Została wybudowana jako kaplica dworska przez króla Mikołaja I Petrovica.

Miasto niewątpliwie posiada urok, ale z okresu, kiedy znajdowało się w szczytowej formie.

W miasteczku panuje spokojna, wręcz senna atmosfera. Kawiarniane ogródki były puste, podobnie restauracja, w której jedliśmy obiad.

Zetski Dom – budynek teatru

Cerkiew Vlaška

Ambasady obcych mocarstw spotyka się właściwie na każdym kroku. Rozmiary budynków mogą świadczyć o znaczeniu, jakie miało państwo czarnogórskie w Europie na przełomie XIX i XX w.

Zapraszamy na stronę poświęconą krajom Bałkańskim na www.naszebalkany.pl

Wszystkie informacje oraz zdjęcia dostępne są również na stronie NaszeBalkany.pl – zapraszamy!

NaszaFotografia to małżeństwo fotografów z Gdańska (Orunia Górna), którzy najlepiej czują się podczas wykonywania zdjęć podczas ślubu / wesela. Osoby zainteresowane fotografią ślubną w Gdańsku, Jędrzejowie zapraszamy do kontaktu.
To Twój fotograf ślubny. Wykonujemy zdjęcia dzieci: na urodzinach, podczas chrztu i innych uroczystości. Wykonujemy sesje narzeczeńskie i ciążowe w Gdańsku (pomorskie), Kielcach i na terenie całej Polski.
zdjęcia ślubne gdańsk || fotografia ślubna gdańsk || fotograf ślubny gdańsk || sesja zdjęciowa gdańsk