Miasteczko Kruja (alb. Krujë) to pierwsza, średniowieczna stolica Albanii.
Więcej informacji oraz zdjęć z naszych podróży możesz zobaczyć na stronie
NaszeBalkany.pl oraz darek randki
Najważniejszym zabytkiem tego miasteczka jest budowla warowna, w której znajduje się muzeum Skanderbega.
Zgromadzono tu oryginalne dokumenty, mapy, reprodukcje, mozaiki, ikony, ceramikę, a nawet meble związane ze Skanderbegiem. Jednym z eksponatów muzeum jest replika hełmu albańskiego bohatera narodowego.
U podnóża zamku znajduje się muzeum etnograficzne.
Klimatu dodaje mały bazarek ze stoiskami z pamiątkami, rękodziełami i albańskimi gadżetami.
Możemy tu zobaczyć wiele działających warsztatów tkackich, w których do dziś ręcznie tka się kobierce, tkaniny i dywany.
Jednym z popularniejszych wyrobów Albanii jest koniak noszący imię … oczywiście – Skanderbega.
Skanderbeg, właściwie Gjergj Kastrioti Skënderbeu, pol. Jerzy Kastriota (ur. 1405 w Kruji, zm. 17 stycznia 1468 w Lezhy) był albańskim przywódcą, powstańcem i bohaterem narodowym.
W dzieciństwie wraz ze swoimi braćmi był zakładnikiem imperium osmańskiego. Jako młody oficer prowadził tureckie kampanie wojenne w Azji Mniejszej oraz w Europie, dochodząc w armii sułtańskiej do stopnia generała. Za swoje militarne sukcesy Jerzy otrzymał tytuł Iskander Bey Arnauti, (alb.: Skënderbeu). Po śmierci swojego ojca postanowił powrócić do Albanii. Tu poprowadził jej mieszkańców przeciwko wojskom tureckim. Skanderbeg odbił Kruje z rąk Turków i uczynił je swoją siedzibą. Walka Skanderbega przeciwko Turkom osmańskim stała się dla Albańczyków symbolem jedności narodowej. Skanderbeg miał znaczny wpływ na zawiązanie nowego państwa albańskiego. Jego sława sięgnęła daleko poza granice Albanii. Liczni poeci i kompozytorzy czerpali z jego 25-letniej walki o utrzymanie niezależności inspirację dla swoich utworów. Skandenbeg jest bohaterem poematów, wierszy, a także opery Antonio Vivaldiego.