Sarajewo to miasto, którego nie mogło zabraknąć podczas naszego Balkan Tour. Mieszanka kultur, która tak je charakteryzuje przeniosła nas w zupełnie inny świat. To tam mogliśmy zobaczyć w niewielkiej odległości od siebie meczet, cerkiew, kościół katolicki i synagogę.
Więcej informacji oraz zdjęć z naszych podróży możesz zobaczyć na stronie
dlaczego nie chodze na randki oraz http://naszafotografia.pl/randki-sex-spotkania/
grand theft auto iv randki w tym mieście zarezerwowaliśmy przez portal airbnb i polecamy go jak najbardziej. Był to nasz najlepszy nocleg na Bałkanach – tak sympatycznych, życzliwych, pomocnych ludzi życzymy sobie na dalszej swojej drodze. Na dzień dobry dostaliśmy pyszną bosanską kafę oraz butelkę własnoręcznie robionego syropu z pokrzywy. Advija i Halid służyli radami, zebrali z podwórka nasze rozrzuce przez wiatr pranie :), urzekli nas swoją dobrocią. W pełni zasłużyli na miano „Super hosta”. Nasz nocleg można zobaczyć na stronie NaszeBalkany.pl.
Hasło reklamowe Bośni i Hercegowiny brzmi „The heart shaped land” (Kraj w kształcie serca). Jeśli spojrzymy na mapę – faktycznie – kraj ten przypomina swoim kształtem serce. Ale hasło to ma również wymiar metaforyczny – mieszkańcy Bośni rzeczywiście mają serce na dłoni 🙂
Sam apartament posiadał wszystko, co niezbędne, a widok z balkonu na miasto zachwycał. Nasz apartament znajdował się niedaleko samego centrum. Był doskonałą bazą wypadową.
Jedna z najlepszych panoram miasta rozpościera się z miejsca o nazwie Žuta tabija (Żółty Bastion).
Muzułmański cmentarz przy ul. Sirokovac.
Tu pochowany jest I prezydent BiH – Alija Izetbegović.
Niestety – miasto niewątpliwie kojarzy się w wojną.
Jednym z symboli tego smutnego czasu jest budynek Biblioteki Uniwersyteckiej. To XIX-wieczny gmach, zbudowany w stylu mauretańskim. Podczas oblężenia miasta był wielokrotnie ostrzeliwany. W sierpniu 1992r. spłonął, a wraz z nim cały księgozbiór, w tym bezcenne, 1000-letnie manuskrypty żydowskie i arabskie.
Scenę tę można zobaczyć w teledysku U2 & Luciano Pavarotti „Miss Sarajevo” -> http://www.youtube.com/watch?v=51DMGjup6h4 (4:11)
Na szczęście budynek odrestaurowano i obecnie pełni on funkcję ratusza miejskiego.
Po drugiej stronie rzeki Miljacka stoi niewielki budynek, czyli Inat Kuća – Przekorny Dom. W XVI wieku na miejscu, gdzie wówczas stał zaplanowano budowę meczetu. Właściciel domu nie godził się na jego wyburzenie, zatem dom przesieniono w całości na drugi brzeg rzeki. Po wielu latach władze miasta postanowiły w tym miejscu wznieść budynek ratusza miejskiego. Sytuacja się powtórzyła – uparty właściciel domu nie chciał zgodzić się na jego wyburzenie. Zatem ponownie cegła po cegle dom został przeniesiony na drugą stronę rzeki, gdzie stoi do dziś.
Na głównym placu stoi piękna studnia o ażurowej konstrukcji –Sebilj- ostatni fragment wodociągu zbudowanego w XVI w. To w tym miejscu powstał kiedyś turecki bazar, łaźnie, meczet i pałac, czyli „saraj”, od którego miasto wzięło swoją nazwę.
Sercem Sarajewa jest Baščaršija – turecki bazar z tradycyjnymi warsztatami rzemieślniczymi w wąskich uliczkach, sukiennicami oraz restauracjami.
Burek ispod sača
Meczet Gazi Husrev-bega (Begova Dżamija) powstawał w latach 1530-1537, a za jego budowę odpowiadał główny architekt imperium osmańskiego, który wzorował się na rozwiązaniach ze Stambułu. Meczet jako pierwszy na świecie otrzymał w 1898r. elektryczne oświetlenie.
Przed wejściem znajduje się obszerny plac z drzewami i centralną studnią (sadrvan) do obmycia nóg.
Katedra pw. Najświętszego Serca Jezusa to neogotycka budowla z dwoma bliźniaczymi wieżami i wielką rozetą nad wejściem. Każda z wież kościoła posiada własny zegar. Przed katedrą znajduje się pomnik papieża Jana Pawła II, który w 1997r. odprawił tu Mszę św.
Dla nas obowiązkowym punktem pobytu w tym mieście była wizyta w Gallery 11/07/95, która znajduje się blisko katedry. Prócz kolekcji zdjęć, głównie z okresu oblężenia Sarajewa i masakry w Srebrenicy możemy zobaczyć dwa filmy: „Miss Sarajewo” oraz „Srebrenica 1992”. Pozwalają one uświadomić sobie co działo się na tych terenach niecałe 20 lat temu. Dzięki urządzeniom multimedialnym można zobaczyć i wysłuchać wywiady z kobietami ze Srebrenicy. Dla osób interesujących się tematyką wojny na Bałkanach to miejsce „must see”.
Fragmenty filmu „Miss Sarajevo” zostały wykorzystane w teledysku piosenki U2 & Luciano Pavarottiego o tym samym tytule. Przez kilka chwil możemy zobaczyć jak wyglądała codzienność ludzi w oblężonym Sarajewie.
Zespół U2 był pierwszym zespołem zagranicznym, który zagrał koncert w tym mieście po zakończeniu oblężenia. 23 września 1997 roku na stadionie Kosevo zobaczyło go wówczas 50 tys. osób. http://www.rp.pl/artykul/66821.html
Cały film „Miss Sarajevo” można obejrzeć tu: http://www.veoh.com/watch/v28822914wwMa7KMB
Pomnik Vjecna vatra u zbiegu ulic Marszałka Tity i Ferhadija. „Wieczny ogień” płonie tutaj od 1946 r., by upamiętnić wojskowe i cywilne ofiary II wojny światowej oraz wyzwolicieli miasta.
Pomnik Dzieci Sarajeva – poświęcony pamięci dzieci poległych w czasie oblężenia miasta w latach 1992-1995.
Przejmujący widok – setki śladów małych stóp odlanych w metalu, które „idą” ku szklanej górze, ku wodzie.
Z boku na obrotowych walcach umieszczono nazwiska poległych. W czasie wojny zginęło ok. 1500 dzieci.
Róża sarajewska to znak-symbol. W czasie wojny pociski moździerzowe pozostawiały na betonie charakterystyczny ślad. W miejscu, gdzie upadający pocisk spowodował ofiary, na pamiątkę ślad po wybuchu zalano czerwoną (dziś już wyblakłą) żywicą, kształtem przypomina różę.
Planowane jest odrestaurowanie 12 róż w centrum miast oraz zgłoszenie ich na listę UNESCO -> http://balkanistyka.org/znikaja-sarajewskie-roze-symbol-cywilnych-ofiar-oblezenia-sarajewa/
Tablica pamiątkowa na budynku targowiska miejskiego Merkale. W tym miejscu miały miejsce 2 masakry ludności Sarajewa w wyniku ostrzałów artyleryjskich: w pierwszej zginęło ok. 70 osób, a ponad 140 zostało rannych, w drugiej (co upamiętnia tablica) zginęły 43 osoby, a ponad 90 odniosło rany.
Sobór Najświętszej Bogurodzicy – jedna z największych cerkwii prawosławych na Bałkanach. Świątynię zbudowano dzięki datkom mieszkańców Sarajewa, pobliskich miejscowości i wiosek.
Centralne miejsce tradycyjnie zajmuje ikonostas. Na pierwszym planie oryginalna ambona z ażurowymi schodami.
Podczas pobytu w Sarajewie skorzystaliśmy z turystycznego przejazdu po mieście double – decker busem. Koszt to 5 E za 2 osoby za ok. godzinną przejażdżkę. Wycieczka rozpoczęła się przy soborze, następnie pojechaliśmy w pobliże kampusu olimpijskiego Kosevo, „Aleją Snajperów”, Put Mladih Muslimana, aż do leżącego tuż za miastem mostu Kozija cuprija. W drodze powrotnej przejeżdżaliśmy uliczkami w samym centrum, oglądając z wysokości piętra autobusu najbardziej znane zabytki Sarajewa.
Okolice Stadionu Olimpijskiego Kosevo, gdzie w 1984r. zorganizowano ceremonię otwarcia XIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich.
Hotel Holiday Inn został zbudowany na potrzeby Zimowych Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 1984 roku. „Zasłynął” jednak później, jako miejsce przebywania zagranicznych dziennikarzy podczas wojny domowej. Hotel stanowi tło wydarzeń w filmie „Welcome to Sarajevo” (polskie tłumaczenie „Aleja Snajperów”).
Bijela Tabija – stary fort znajdujący się na wysokości 667 m.
Budynek Akademiii Sztuk Pięknych
Okolice Latinskiego Mostu- miejsce zamachu na następcę tronu arcyksięcia Franciszka Ferdynanda, w następstwie którego rozpętała się I Wojna Światowa.
Tunel Spasa – Tunel of Hope – Tunel Nadziei
Podczas oblężenia Sarajewa mieszkańcy zostali odcięci od świata. Tunel pod lotniskiem połączył 2 osiedla, które były pod kontrolą Armii Bośni i Hercegowiny – Dobrinja i Butmir. Budowa tunelu była trudnym przedsięwzięciem – brakowało sprzętu, ludzi, występowało realne zagrożenie pożarem. Miejsca związane z budową były ostrzeliwane. Dodatkową przeszkodą okazały się wody podziemne. Pracowano całą dobrę – na trzy zmiany. 30 czerwca 1993r. dwóch mężczyzn kopiących z obu stron spotkało się. Dzięki tunelowi możliwe było transportowanie żywności, leków, rannych, a także i broni. W późniejszym okresie wprowadzono do użycia wózki, dzięki którym transport produktów był szybszy i lżejszy. Tunel miał około 800 m długości i 1,5 m wysokości. Szacuje się, że w czasie jego użytkowania przeszło nim około milion osób. Z przejścia korzystali również członkowie parlamentu oraz ówczesny prezydent Bośni i Hercegowiny Alija Izetbegović.
Wstęp to muzeum to koszt 10 KM. Możemy tu zobaczyć kilkunastominutowy film opowiadający historię budowy tunelu oraz ekspozycję rzeczy związanych z tym miejscem i oblężeniem miasta.
Dla turystów dostępny jest również 25-metrowy odcinek tunelu.
Kolejnym doskonałym punktem widokowym jest ul. Zmajevac prowadząca na wzgórza otaczające Sarajevo. Widok stamtąd jest niesamowity.
Podziwianie zachodu słońca z punktu widokowego na terenie Žutej tabiji to niezapomniane chwile. Miasto najpierw tonie w promieniach zachodzącego słońca, a następnie rozłbyskuje tysiącem migocących światełek. Niezwykłości tym chwilom dodaje odgłos śpiewu muezinów z okolicznych meczetów.
Stolica Bośni i Hercegowiny jest niesamowita i magiczna.
Za bośniackim piosenkarzem Kemalem Monteną chciałoby się powiedzieć „Sarajevo ljubavi moja” 🙂
Wszystkie informacje oraz zdjęcia dostępne są również na stronie NaszeBalkany.pl – zapraszamy!