CZARNOGÓRA – Święty Stefan (Sveti Stefan)

23 sierpnia 2012r.

Święty Stefan to jedna z popularniejszych http://naszafotografia.pl/symulator-randki-2-ariana/. Wyspa umiejscowiona jest w jednym z najpiękniejszych odcinków randki na zlecenie zwiastun pl, w bliskim sąsiedztwie Budvy. Zabudowę wyspy rozpoczęła rodzina Pastrovici, finansując ją ze skarbów zrabowanych Turkom. Później była tu osada rybacka. Po II wojnie światowej miejscowość była prawie całkowicie wyludniona – bieda zmusiła mieszkańców do emigracji. Wtedy zrodził się pomysł adaptacji wyspy na hotel. Pozostałych mieszkańców wyspy wysiedlono w 1952 r. Następnie w latach 1955 – 60 kompletnie odrestaurowano 80 oryginalnych kamiennych domków – wszystkich jakie znajdują się na wyspie.

Więcej informacji oraz zdjęć z naszych podróży możesz zobaczyć na stronie
NaszeBalkany.pl oraz www.facebook.com/NaszeBalkany

Wyspę łączy z lądem wąski, wzmocniony kamiennym obmurowaniem przesmyk, utworzony przez nasienione przez fale piasek i żwir.

W latach ’70 Św. Stefan był tłumnie oblegany przez gwiazdy i różnego rodzaju celebrytów. Gościli tu m.in.: Marilyn Monroe, Bobby Fischer, Sophia Loren, Kirk Douglas i Claudia Schiffer. Gościem hotelu był również sam marszałek Josip Broz Tito. Obecnie nadal jest to ekskluzywny kompleks hotelowy z labiryntem uroczych, wąskich uliczek. Znajdują się tu centra handlowe, kasyna, restauracje, baseny oraz boiska. Architektura wyspy nie została zmieniona – goście mieszkają w średniowiecznych domkach, które jednakże są luksusowo wyposażone. Każdy budynek jest oddzielnym, niepowtarzalnym i luksusowym apartamentem. Domy nie mają numerów, lecz romantyczne nazwy “Pod kwiatem pomarańczy”, Pod rozgwiazdą morską”.

Całość okalają mury obronne z XV-XVI wieku.

Od pewnego czasu właścicielem hotelu Sveti Stefan jest Aman Resorts. Jest to najdroższy hotel w Czarnogórze – ceny za nocleg sięgają nawet 3000 euro za dobę. Warto też dodać, że minimalny czas pobytu to dwa dni 😉 Podobno istnieje możliwość wejścia na wyspę, wystarczy złożyć rezerwację w restauracji na wyspie wraz z zamówieniem za pewną minimalną kwotę :

W najwyższej części wyspy stoi cerkiew św. Stefana z XV w. od której wyspa wzięła nazwę.

Jadąc magistralą adriatycką w stronę Budvy, po lewej stronie, dokładnie vis-à-vis wyspy znajduje się mała asfaltowa zatoczka, gdzie można zaparkować samochód. Jest to chyba najlepsze miejsce do uwiecznienia swoim aparatem tej urokliwej wysepki.

Wszystkie informacje oraz zdjęcia dostępne są również na stronie NaszeBalkany.pl – zapraszamy!

NaszaFotografia to małżeństwo fotografów z Gdańska (Orunia Górna), którzy najlepiej czują się podczas wykonywania zdjęć podczas ślubu / wesela. Osoby zainteresowane fotografią ślubną w Gdańsku, Jędrzejowie zapraszamy do kontaktu.
To Twój fotograf ślubny. Wykonujemy zdjęcia dzieci: na urodzinach, podczas chrztu i innych uroczystości. Wykonujemy sesje narzeczeńskie i ciążowe w Gdańsku (pomorskie), Kielcach i na terenie całej Polski.
zdjęcia ślubne gdańsk || fotografia ślubna gdańsk || fotograf ślubny gdańsk || sesja zdjęciowa gdańsk