[Balkan Tour 2014] Bośnia i Hercegowina – Park Narodowy Kozara, Kozarac


Więcej informacji oraz zdjęć z naszych podróży możesz zobaczyć na stronie
NaszeBalkany.pl oraz randki krawce

Z http://naszafotografia.pl/randki-pruszkow/ udaliśmy się do Parku Narodowego Kozara. Koszt wjazdu na teren parku to 2KM. Tu pokonaliśmy trasę na punkt widokowy Vrsak.

Park Narodowy Kozara

Park Narodowy Kozara

W drodze powrotnej ze szlaku zwiózł nas poznany na punkcie widokowym Austriak. Jego rodzice pochodzili z okolic Kozaraca– teraz razem z ojcem odbywał sentymentalną podróż.

Park Narodowy Kozara

Na terenie Mrakovicy odwiedziliśmy Strefę Pamięci (Memoriału). Upamiętnia ona wielką bitwę z 1942r. (Bitka na Kozari). Partyzanci wyzwolili wtedy spory obszar w okolicy (według różnych źródeł ich siły wynosiły 3-6 tys.). Niemcy i Ustasze przygotowali przeciwko nim ofensywę, w której wzięło udział ponad 30 tys. żołnierzy. Zgrupowanie partyzantów zostało zlikwidowane, jednak części udało się wyrwać z oblężenia. Po bitwie represje dotknęły miejscową ludność – tysiące Serbów trafiło do obozu koncentracyjnego w Jasenovacu.

Park Narodowy Kozara

Park Narodowy Kozara

Centrum miejscowości Kozarac – kamienny pomnik otoczony małą sadzawką upamiętniający mieszkańców miasta – ofiary ludobójstwa z ostatniej wojny domowej. Przez jego ściany przebijają się metalowe pręty przypominające gwoździe wbijane w ludzkie ciało. Ma to symbolizować rozpacz matek po utracie swoich ojców, mężów, synów – ofiar ostatniej wojny bałkańskiej.

Kozarac

Wewnątrz odnajdziemy płyty zawierające dane personalne mężczyzn oraz daty ich narodzin i śmierci. Te ostatnie oscylują w latach 1992-1995.

Kozarac

Wszystkie informacje oraz zdjęcia dostępne są również na stronie NaszeBalkany.pl – zapraszamy!

NaszaFotografia to małżeństwo fotografów z Gdańska (Orunia Górna), którzy najlepiej czują się podczas wykonywania zdjęć podczas ślubu / wesela. Osoby zainteresowane fotografią ślubną w Gdańsku, Jędrzejowie zapraszamy do kontaktu.
To Twój fotograf ślubny. Wykonujemy zdjęcia dzieci: na urodzinach, podczas chrztu i innych uroczystości. Wykonujemy sesje narzeczeńskie i ciążowe w Gdańsku (pomorskie), Kielcach i na terenie całej Polski.
zdjęcia ślubne gdańsk || fotografia ślubna gdańsk || fotograf ślubny gdańsk || sesja zdjęciowa gdańsk