[Balkan Tour 2014] Bośnia i Hercegowina – Banja Luka


Sobotni poranek spędziliśmy na zwiedzaniu Banja Luki. Jest to największe miasto (250 tys. mieszkańców) i stolica Republiki Serbskiej, wchodzącej w skład http://naszafotografia.pl/piotrs-46lat-randki-pl/.

Więcej informacji oraz zdjęć z naszych podróży możesz zobaczyć na stronie
http://naszafotografia.pl/frywolny-trzy-randki/ oraz mezatki seks randki

Zgodnie z porozumieniem z Dayton z 1995r. kończącego wojnę Bośnia i Hercegowina stała się państwem federacyjnym. Składa się z Federacji Bośni i Hercegowiny, Republiki Serbskiej oraz okręgu autonomicznego Brczko. Okręg Brczko jako strefa zdemilitaryzowana znajduje się pod kontrolą międzynarodową. Pozostałe dwie części składowe posiadają swój parlament, rząd i autonomię w sprawach wewnętrznych. Nad całością funkcję głowy kraju pełni 3-osobowe Prezydium, które mianuje rząd centralny z dwoma współpremierami.
Prezydium składa się z trzech członków: Boszniaka, Chorwata (wybieranych w powszechnych wyborach bezpośrednich z terytorium Federacji Bośni i Hercegowiny) oraz Serba (wybieranego w taki sam sposób z terenów Republiki Serbskiej). Pierwszych członków Prezydium wybrano na 2 lata, obecnie ich kadencja trwa 4 lata. Dopuszczalna jest jedna reelekcja poszczególnych osób. Członkowie Prezydium wybierają spośród siebie przewodniczącego i zmieniają się w tej roli co 8 miesięcy.

Sobór Chrystusa Zbawiciela (katedra kościoła prawosławnego), w tle Bański Dwór.

Sobór stoi na miejscu poprzednio tu stojącej cerkwii św. Trójcy, która została zbombardowana przez wojska hitlerowskie w czasie II wojny światowej. Pozostałości tej cerkwii stoją dziś na placu Trg Srpskih Vladara. Budowę obecnej cerkwi rozpoczęto w 1993r., oddano ją do użytku w 2004r.

Banja Luka 1

Cerkiew św. Trójcy – pierwotnie stała na placu Trg Srpskih Vladara. Odbudowano ją w tym miejscu, z uwagi na fakt, iż w czasach komunistycznych na placu stał pomnik ku czci poległych w czasie II wojny światowej żołnierzy. Oddana do użytku w 1969r.

Banja Luka 4

Banja Luka 5

Katedra rzymskokatolicka św. Bonawentury– pierwsza katedra katolicka powstała w tym miejscu w XIXw. W 1969r. została zniszczona w trakcie trzęsienia ziemi. Po tym wydarzeniu rozebrano ją, a w latach 1972-73 zbudowano obecny obiekt.

Banja Luka 2

Meczet Ferhadija – pierwotny meczet stał tu prawdopodobnie od 1579r. i był jednym z najpiękniejszych zabytków architektury otomańskiej w Bośni. W 1993r. został wysadzony w powietrze, wraz z pozostałymi 16 meczetami w mieście. Obecnie odbudowywany, w dużej mierze z oryginalnych materiałów.

Banja Luka 3

Twierdza Kastel, położona na lewym brzegu rzeki Vrbas. Powstała najprawdopodobniej pod koniec XVI wieku. Twierdza to niewątpliwie zabytek z wielkim potencjałem, niestety jest bardzo zaniedbana. Obecnie trwa jej renowacja, współfinansowana ze środków europejskich.

Banja Luka 7

Banja Luka 8

Grób Safikady – muzułmańskiej dziewczyny, zakochanej w autriackim żołnierzu. Gdy ukochany zginął w bitwie, poszła pod twierdzę w której stacjonował i w trakcie uroczystych wystrzałów z armat rzuciła się pod jedno z nich, ginąc na miejscu. Według legend została pochowana w miejscu, gdzie stoi obecnie tablica ku jej pamięci.

Banja Luka 11

Plac Krajiny i „Krzywy zegar”– symbolizuje trzęsienie ziemi, które nawiedziło Banja Lukę 27 października 1969r. o godz. 9:11. Siła wstrząsów wynosiła ponad 6 stopni w skali Richtera, a miasto zostało zniszczone w ok. 80 %. Zginęło 15 osób, a ponad 1000 zostało rannych.

Banja Luka 10

Rozrywka miejscowych mężczyzn – szachy 🙂

Banja Luka 9

Więcej informacji oraz zdjęć możesz zobaczyć na stronie NaszeBalkany.pl – zapraszamy!

NaszaFotografia to małżeństwo fotografów z Gdańska (Orunia Górna), którzy najlepiej czują się podczas wykonywania zdjęć podczas ślubu / wesela. Osoby zainteresowane fotografią ślubną w Gdańsku, Jędrzejowie zapraszamy do kontaktu.
To Twój fotograf ślubny. Wykonujemy zdjęcia dzieci: na urodzinach, podczas chrztu i innych uroczystości. Wykonujemy sesje narzeczeńskie i ciążowe w Gdańsku (pomorskie), Kielcach i na terenie całej Polski.
zdjęcia ślubne gdańsk || fotografia ślubna gdańsk || fotograf ślubny gdańsk || sesja zdjęciowa gdańsk